Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
29.3.: Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte

29.3.: Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

28.3.: Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát

28.3.: Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu

28.3.: Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat

28.3.: Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc

28.3.: Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

27.3.: Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku

27.3.: Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách

27.3.: Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje

27.3.: Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

27.3.: Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy

26.3.: Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky

26.3.: Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

26.3.: Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Jak ošetřit bodnutí hmyzem a kdy vyhledat lékařskou pomoc
Sdílet článek
K letním večerům patří hmyz. Neexistuje člověk, který by zkušenost s poštípáním hmyzem neměl. Lékař dětského oddělení MUDr. Matouš Záleský v článku shrnuje, jak si v případě pobodání hmyzem poradit.
image-1
Pobodání jedovatým hmyzem
V našich podmínkách se setkáváme s bodnutím vosami, sršni, včelami, vzácněji čmeláky.
Jed těchto živočichů slouží k jejich obraně. Účinek jedu na lidský organismus může být několikerého druhu.
Toxický účinek je efekt jedu na lidský organismus přímo zprostředkovaný složkami jedu. Vede k bolesti, otoku a zarudnutí v okolí vpichu. Tento projev může trvat cca 1-2dny, může dosahovat i větších rozměrů. Tento účinek jedu člověka obvykle neohrožuje na zdraví a na životě a nevyžaduje žádné lékařské ošetření.

Výjimkou je vystavení velkému množství jedu – toxická dávka vosího či včelího jedu je pro dospělého několik set až tisíc žihadel, pro dítě dle velikosti přibližně o řád méně (sršní jed je považován za méně toxický, včelí pak nejvíc). Takovéto toxické dávky mohou vyvolat poškození svalů, ledvin, poruchu srážlivosti krve i smrt. Dále člověka ohrožuje otok v oblasti dýchacích cest při pobodání v oblasti úst a krku.

V těchto případech je lékařské vyšetření zapotřebí a mnohdy je vhodná observace (sledování) a případně i léčba na lůžkovém oddělení nemocnice.

V rámci ošetření běžného bodnutí je vhodná dezinfekce ranky, v případě bodnutí včelou šetrné odstranění žihadla – optimálně ihned, je třeba nestlačit jedový váček na konci žihadla. K potlačení nežádoucích projevů jsou vhodné chladné obklady, lokální antihistaminika (např. Fenistil gel) ev. celková antihistaminika (Dithiaden, Claritine, Zyrtec, Zodac, Flonidan, Xyzal…).
V některých případech může být lokální reakce většího rozsahu a trvat více dní. Tehdy mluvíme o lokální alergické reakci. Pokud však nenásleduje rozvoj celkové alergické reakce, nevyžaduje tato reakce žádná zvláštní opatření a léčba je stejná jako u mírnější lokální reakce, akutní lékařské ošetření není nutné.

Celková alergická reakce je účinek jedu zprostředkovaný nepřiměřeně silnou reakcí lidského těla na cizorodou látku. Není tedy příliš závislá na množství jedu. Jedná se o reakci, která může člověka velmi rychle ohrozit na životě.

Projevy alergické reakce jsou různé. Nejčastější jsou kožní reakce: objevuje se vyrážka, často vzhledu kopřivky, na nejrůznějších místech celého těla, často velmi vzdálených od místa bodnutí. Vyrážka silně svědí. Častý je otok a zarudnutí uší a kůže v obličeji, otok víček. Dalšími projevy může být zarudnutí a pálení očních spojivek, svědění nosu, rýma, kýchání či pocit ucpaného nosu. Otoky rtů a sliznic úst a hrdla. K dechovým potížím patří ztížené dýchání (obvykle ve výdechu), pískání, dušnost. Mohou se objevit bolesti břicha, zvracení a průjem. Nejzávažnější formou alergické reakce je alergický (anafylaktický) šok. Jedná se o situaci bezprostředně ohrožující život nemocného, často během několika minut. Projevuje se celkovou slabostí až kolabováním, opocenou začervenalou kůží, zrychleným špatně hmatným tepem. Často v kombinaci s dalšími projevy alergie. Pokles krevního tlaku vede k selhání krevního oběhu. Alergická reakce se může postupně stupňovat.

Léčbu alergické reakce je vhodné zahájit již před transportem pacienta k lékaři. Pacienti, kteří již alergickou reakci prodělali, by měli stále u sebe nosit „pohotovostní balíček“, který obvykle obsahuje tabletu antihistaminika (viz výše) a kortikoidu (např. Prednison), popřípadě protiastmatické inhalační léky (např. Ventolin). Tyto léky je třeba nemocnému ihned podat. Pacienti s těžkými formami alergických reakcí mají být vybavení „adrenalinovým perem“. Jedná se o jednoduše aplikovatelnou injekci, určenou k snadnému použití laiky. Aplikuje se po odstranění pojistky jednoduchým přitlačením pera obvykle na vnější stranu stehna, možno i přes oblečení (pozor na obsah kapes). Aplikaci provedeme vždy při podezření na rozvoj reakce. Pacient i jeho blízcí by o použití pera měli být důkladně poučeni.

Pokud postižený jedinec o své alergii neví a léky nemá, podáváme celková antihistaminika (v tabletě či kapkách) a pacienta co nejrychleji transportujeme k lékaři – v případě těžší reakce (dechové potíže, šok...) neváháme volat rychlou záchranou službu.
Každý pacient, který prodělal alergickou reakci, by měl bez prodlení vyhledat lékaře. Většinou je vhodné krátké sledování v nemocnici.

Bodnutí nejedovatým, krev sajícím hmyzem

Poměrně často v letních měsících dochází k „reakcím“ na bodnutí krev sajícím hmyzem. Můžeme pozorovat větší otok a zarudnutí v okolí ranky po sátí hmyzu. Jedná se obvykle o zánětlivou reakci na látky a mikroby přenášené na sacím ústrojí hmyzu. V některých případech může dojít k rozšíření bakteriální infekce podkožím, vzniku takzvané flegmóny. V mírnějších případech jsou vhodné chladné obklady, lokální aplikace antihistaminik (Fenistil…), mast s obsahem ichtamolu („černá mast¨, Ichtoxyl), lokální desinfekce (Betadine …). Při rozvoji větší reakce a podezření na infekci jsou vhodná antibiotika.

Častou spekulací při větší lokální reakci je infekce borreliózou, přenos borelií krev sajícím hmyzem (komáři, muchničky, ovádi apod.) však nebyl nikdy prokázán. Boreliózu tedy přenáší prokazatelně pouze klíšťata.

použitá literatura: > www.alergieimunita.c…
Thon, V., Jak na bodnutí hmyzem a reakci na alergen? , Interní Med. 2010; 12(6): 330–332
MUDr. Matouš ZÁLESKÝ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 29. březen
(16. březen kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 29. 3.:
Pondělí Svatého týdne
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 16. 3. (29. 3.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: