Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
26.4.: Ve Žďáře nad Sázavou otevřou cisterciácké stezky, přiblíží ráz krajiny ovlivněné tímto mnišským řádem

26.4.: Den pro zoo v Jihlavě nabídne hry, hmyzí hotel, ale i bažanta Edwardsova či gibona zlatolícého

25.4.: Z policejního deníku: zloděj řádil na stavbě obchvatu; policisté vypátrali hledaného mladíka, byl opilý

25.4.: Svatojiřská pouť v Řečici pod Lipnicí nad Sázavou s hudbou, divadlem i komentovanou prohlídkou

25.4.: Lev Simba si užívá nový výběh v táborské zoo jako malé kotě

25.4.: Dudek chocholatý se vrátil do přírody v lokalitě Na Skřivánku

25.4.: Do jihlavské galerie míří Festival umění a kreativity ve vzdělávání

23.4.: Divadelníci pomáhali domácímu hospici Bárka

20.4.: Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

19.4.: Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel

19.4.: Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu

19.4.: Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky

19.4.: Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

19.4.: Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí

18.4.: Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Reakce RNDr. Evžena Korce, CSc., na vyjádření ÚKZÚZ k jeho komentáři „Plošný rozhoz jedů byl schválen. Výrobce to zakazuje. Kdo za to bude odpovědný?“
Sdílet článek
Dovolte mi reagovat na vyjádření Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského (ÚKZÚZ) k mému komentáři z konce března 2020, který se týkal úřadem povolené aplikace toxických látek k hubení údajně přemnožené populace hrabošů polních v některých lokalitách v ČR.
image-1
Nijak nezpochybňuji zájem úřadu bránit devastujícím škodám na plodinách. Ale i jeho poměrně rozsáhlé vyjádření k mému komentáři ve mně zanechává pocit, že ÚKZÚZ nemá až tak úplně jasno v tom, kdo vlastně bude zodpovědný za neméně devastující škody, které mohou povolením aplikace nebezpečných jedů na zemědělských plochách. Jde zejména o úhyny zvířat, která jed na polích a v sadech buď přímo pozřou, nebo sežerou hraboše, který má jed v zažívacím ústrojí. Jistě nemusím připomínat, že se takové případy stávají, což dokazují nálezy desítek těl uhynulých zvířat z loňského léta, kdy úřad v tichosti na krátkou dobu aplikaci v některých lokalitách povolil.
Pokud úřad argumentuje následovně: „Nařízení o mimořádných stavech, je zvláštním typem povolení na dobu nepřesahující 120 dnů. Toto povolení nenutí výrobce, aby podmínky aplikace uváděl na etiketě přípravku, i když není vyloučeno, aby tak dobrovolně neučinil. Doba 120 dnů je ale tak krátká, že pokud je přípravek prodáván na trhu pro jiné použití, většinou výrobce etiketu nemění a roli návodu k použití tak v těchto případech hraje přímo nařízení ÚKZÚZ. Zemědělci, kteří musejí absolvovat školení a zkoušky odborné způsobilosti, tyto souvislosti  vědí. A rovněž vědí, že ze stávajícího návodu k použití musejí respektovat jen ty údaje, které nestanoví jinak nařízení ÚKZÚZ.“

Nezlobte se na mě, ale jestliže se v nařízení úřadu výslovně píše: „Osoba používající přípravek (…) je povinna se rovněž řídit údaji na etiketě k přípravku,“ pak si autoři nařízení přinejmenším odporují. Konec konců úřad ve své reakci na můj komentář sám píše: „Nejen aplikace přípravku Stutox II, ale aplikace každého povoleného přípravku na ochranu rostlin je na odpovědnosti uživatele. Je to tak proto, že uživatel musí dodržet nejen požadavky návodu k použití, příslušných nařízení ÚKZÚZ, ale i mnoho dalších požadavků.“ Což je podle mě další zjevný rozpor.

Tento zmatečný přístup totiž nemůže vést k ničemu jinému než k soudním sporům, kdy se budou farmáři zcela legitimně bránit vyšetřování pro podezření ze spáchání trestného činu. Tedy pokud se mezi uhynulými zvířaty vyskytnou také chráněné druhy, v jejichž organismu se laboratorním vyšetřením prokážou stopy úřadem povolených jedů.

Úřad dále argumentuje: „Zaměstnanci zemědělských podniků i soukromí zemědělci, kteří nakládají s jakýmikoli přípravky na ochranu rostlin, jsou povinni pravidelně absolvovat odborná školení a zkoušky odborné způsobilosti, které zajišťují a prokazují jejich znalost instrukcí na etiketách přípravků na ochranu rostlin, ale také ochranných pracovních pomůcek.“

Na tomto místě musím zmínit, že žádné školení ještě nikdy nedokázalo zajistit, aby pracovníci dodržovali veškerá platná nařízení a bezpečnostní doporučení. Předpokládám, že úřad dobře ví o obrovském množství lidí, kteří jsou nyní v ČR v karanténě kvůli riziku šíření nákazy SARS-CoV-19 mezi lidmi. A že tedy úřad připouští obrovské riziko, že s toxickými látkami potenciálně ohrožujícími kromě zvířat také spodní a povrchové vody, mohou nyní nakládat nikoliv proškolení pracovníci. Ale že na jejich místo budou muset nastoupit náhradníci, kteří riziko spojené s použitím toxických látek podcení. Ke škodě své i ke škodě nás všech. Stejně jako mnozí lidé dnes podceňují riziko šíření COVID ve společnosti a nezodpovědně ignorují bezpečnostní doporučení odborníků podle známého českého přístupu „vždyť mně se přece nemůže nic stát“.
Velké pochybnosti mám nad čísly ohledně způsobu aplikace těchto jedů. Zajímalo by mě, jak je to s kontrolou faktického stavu použití těchto jedů. Zda zemědělce na místě někdo opravdu kontroluje, nebo vycházíte pouze z jejich hlášení a takzvaného dobrého slova. Tedy že každý zemědělec jed použije pouze v souladu s povolením. O tom bych si dovolil pochybovat. Přece jen plošný rozhoz je pohodlnější, než cílená aplikace jasně daného množství do stovek a tisíců jednotlivých děr. Obávám se, že mnoho zemědělců zvolí cestu nejmenšího odporu a zneužijí toho, že už použití jedů pro vkládání do nor povolené mají. A budou doufat, že konkrétní způsob aplikace nikdo kontrolovat nebude a za pár dnů, až se jedy dostanou do přírody, to ani nikdo nezjistí.

Nejednoznačnost a nemožnost získat objektivní data jen umocňuje moje přesvědčení, že povolovat používání toxických látek k hubení hraboše polního není nic jiného než bohapusté barbarství. Nepřestanu kriticky nahlížet na zdánlivě jednoduchá řešení, která mohou poškodit nejen zajíce, bažanty, koroptve, ale i mnoho ohrožených druhů zvířat, jako například sysly, dravce či sovy. Tito živočichové si zasluhují ochranu a ne jejich další vybíjení.

Reakce na tento článek ÚKZÚZ (pozn. red.):
eagri.cz/public/web/…

Ilustrační foto: Martin Šálek, čso
Evžen KOREC
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 26. duben
(13. duben kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 26. 4.:
Pondělí po třetí neděli Velikonoční Sv. Kleta a Marcelina, papežů a mučedníků
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 13. 4. (26. 4.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: