Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
19.4.: Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel

19.4.: Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu

19.4.: Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

19.4.: Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí

18.4.: Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

18.4.: Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy

18.4.: Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace

18.4.: Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů

18.4.: Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat

18.4.: Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami

17.4.: Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

17.4.: U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války

17.4.: Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile

17.4.: Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina

17.4.: Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
Sdílet článek
Počty nakažených koronavirem v posledních dnech v tuzemsku mírně stoupají, do České republiky si přivezli nemoc Covid 19 i první dovolenkáři. Letošní léto je sice plné virů, ovšem zapomínat bychom neměli ani na bakterie. Kde se s nimi můžeme potkat o prázdninách? Prázdninové aktivity přinášejí nejen spousty nezapomenutelných zážitků a radostí, ale mnohdy i nemalé starosti. To v případě, když na dovolené, na výletě či na chalupě nastane nenadálá událost jako pád z kola či žebříku, uklouznutí u bazénu, šlápnutí na skleněný střep či do vosího hnízda. Přitom i z banality, jako je včelí žihadlo či kočičí škrábnutí může být malér. Proto byste měli mít vždy po ruce vybavenou lékárničku přinejmenším s dezinfekcí, náplastmi a obinadlem.
image-1
Léto je také hlavní sezónou bakteriálních střevních infekcí jako je salmonelóza či kampylobakterióza, kterou se se můžeme nakazit především nedostatečně tepelně zpracovaným drůbežím masem, ale někdy také infikovanou vodou v rybnících. Kampylobakteriózou onemocní každé léto několik tisíc lidí.

Bakterie způsobující infekci se mohou do těla dostat po běžném vosím či komářím štípnutí. Zejména děti si svědivé místo často rozškrábou a do rány se mohou dostat bakterie. Proto právě i zdánlivě banální komáří štípnutí rozhodně nepodceňujte a vždy místo pečlivě vydezinfikujte. Speciální pozornost si zaslouží místo, odkud jsme odstranili klíště, abychom včas odhalili případnou infekci Borrelií a co nejdříve mohla být zahájena antibiotická léčba. Při rozsáhlejších projevech zánětu s celkovými příznaky jako například horečka je nezbytné navštívit lékaře, který zahájí léčbu antibiotiky.

Nemoci bakteriálního původu se tedy neobejdou bez lékařské pomoci. Ve většině případů se totiž léčí za pomoci antibiotik. Celou řadu letních zdravotních patálií však můžeme vyřešit sami. Stačí, když máme u sebe dobře zásobenou lékárničku. Co by v ní nemělo chybět?

Přípravky na alergii. Pálení očí, vodnatá rýma, kýchání nebo vyrážka či svědění značí jediné: je tu alergie. Jak na to, aby vás nepřekvapila? Využijte léky na alergii. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu je celá řada léků jak ve formě kapek, sprejů, gelů, sirupů či tablet. Při lokálním projevu vyrážky či štípnutí je vhodné použít gel s obsahem antihistaminik, avšak pokud je projevů alergie více, je vhodné užít antihistaminika ve formě tablety či sirupu. „Jestliže má vaše dítě v anamnéze anafylaktickou reakci jakožto těžký projev alergie např. na hmyzí bodnutí nebo složku potravin spojenou s dýchacími obtížemi, jistě jste poučeni dětským lékařem a máte vždy vy nebo vaše dítě v příruční lékárniče adrenalin v předplněném injekčním peru EpiPen, který se aplikuje do svalu na zevní straně stehna,“ upozorňuje MUDr. Jitka Koppová z interní ambulance Polikliniky Agel.

Přípravky ulevující po bodnutí hmyzem. V případě bodnutí létavým hmyzem jako jsou komáři, vosa, včela, sršeň lze využít výše uvedené léky jako na alergie. Přípravky pro zevní použití obvykle ve formě gelů většinou v sobě mají i chladivou složku, která uleví svědění. Vhodné jsou proti otokům i svědění různé tea tree oleje. Každopádně pokud dojde k narušení kůže, ránu vždy nejdříve vydezinfikujte. Pro děti je vhodná dezinfekce na bázi jódu bez obsahu alkoholu, která při ošetření nepálí.

Přípravky proti průjmu Nedostatečná hygiena, ale i bakterie v potravinách mohou způsobit zažívací potíže, lehké i větší průjmy. Ideální je mít v lékárničce nejen léky proti průjmu, jako například ystaré dobré živočišné uhlí, ale i probiotika, která příznivě působí na střevní mikroflóru.

Léky proti horečce Letní angína, nachlazení, ale i infekce jsou zpravidla provázeny teplotami. Ve vaší lékárničce by tak určitě neměly chybět léky na utlumení horečky. A dbejte na správný pitný režim.

Léky proti bolesti (analgetika) U dětí by se s nimi mělo šetřit. Někdy je ale potřeba tlumit bolest v případech zranění jako je zlomená ruka či vykloubené rameno. „U volně prodejných analgetik se vždy poraďte v lékárně nebo s lékařem, které léky jsou vhodné pro děti a poraďte se i o možných lékových interakcích,“ připomíná MUDr. Jitka Koppová. Pokud bolest neustupuje, rozhodně navštivte lékaře. A bolest si při zraněních můžete ušetřit i v případě užití dezinfekce, která nepálí.

Dezinfekce (… nejlépe na bázi jódu) Odřeniny, škrábance, ranka po bodnutí hmyzem či po vytaženém klíštěti… to vše je vždy nutné vydezinfikovat. Proto v lékárničce nesmí chybět dezinfekce. Pro děti je vhodná ta, která nepálí, na bázi jódu. Ta má navíc i specifické žlutohnědé zbarvení, takže na první pohled vidíte, kde všude byla aplikována.

Borová voda a oční kapky Na kole či v lese často hrozí, že do oka vletí nějaký hmyz, na pláži pak třeba písek. Vypláchnout oči je možní vždy silným proudem vody, nicméně poté je ideální zklidnit oči vhodnými kapkami. Ty mějte u sebe i kvůli možnému zánětu spojivek.

Elastické obinadlo, obinadlo, gáza, náplasti, škrtidlo, pinzeta, nůžky Zlomeniny, vymknutí kotníku, řezné rány jsou častými zraněními právě v letních měsících. Proto v lékárničce nesmí chybět i tyto zdravotní pomůcky. Přípravky na popáleniny Nedostatečná ochrana proti ostrému slunci může být příčinou spálení kůže, které bývá velmi bolestivé. Ovšem k popáleninám může dojít i v případě nehody u táboráku. Proto přípravky proti popáleninám by také měly být součástí vaší lékárničky.

Na jedné straně bychom neměli podceňovat nebezpečí, které na nás, a hlavně na naše děti o prázdninách číhají. Na druhé straně není nutné při každé „nehodě“ ihned vyhledávat lékařskou pohotovost. S mnohými lehkými úrazy či onemocněními si můžeme poradit sami. Právě díky lékárničce, kterou je dobré mít s sebou nejen na dovolené, ale i na chalupě či při cyklistickém výletě. A nezapomeňte, lékárničku vždy skladujte mimo dosah dětí, a léky s propadlou dobou trvanlivostí vraťte do lékárny!
Jaroslav BARTOŠ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 19. duben
(6. duben kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 19. 4.:
Pondělí po druhé neděli Velikonoční
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 6. 4. (19. 4.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: