Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
23.4.: Divadelníci pomáhali domácímu hospici Bárka

20.4.: Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí

19.4.: Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel

19.4.: Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu

19.4.: Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky

19.4.: Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

19.4.: Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí

18.4.: Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

18.4.: Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy

18.4.: Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace

18.4.: Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů

18.4.: Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat

18.4.: Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami

17.4.: Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

17.4.: U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
Sdílet článek
U příležitosti výročí 150 let narození architekta Adolfa Loose (narodil se 10. prosince 1870 v Brně - zemřel 23. srpna 1933 v Kalksburgu v Rakousku) vznikla multimediální výstava, kterou připravil Petr Domanický ze Západočeské galerie. Cílem této putovní expozice, která bude zahájena 1. prosince v galerii Bauhaus Center v Tel Avivu, je představit Loosovu unikátní interiérovou tvorbu, vzniklou v rámci architektova dlouhodobějšího působení v Plzni v první třetině 20. století, která není širší veřejnosti v zahraničí příliš známá.
image-1
Z Tel Avivu pak loosovské téma poputuje dál do sítě Českých center, a to do New Yorku, Paříže, Tokia, Bruselu, Berlína, Mnichova. V květnu a červnu příštího roku pak potěší také speciální uvedení výstavy návštěvníky Českého centra Vídeň v Rakousku.

"Výstava je členěna na tři tematické části. V té úvodní je stručné představení Loose a jeho životního příběhu i tvorby. Pak následuje popis plzeňských interiérů s informacemi o rodinách zadavatelů, přičemž se návštěvník výstavy může podívat do interiérů prostřednictvím interaktivních obrazovek a prohlédnout si fotografie a další dobové dokumenty. Závěr výstavy je věnován pátrání po osudech původních majitelů a jejich potomků", informovala Petra Jungwirthová z organizace Česká centra.

Adolf Loos se narodil v Brně v rodině kamenosochaře Adolfa Loose staršího a Marie, rozené Hertlové, oba rodiče pocházeli z Jihlavy. Otec vystudoval sochařství ve Vídni, následně se přestěhoval do Brna a vybudoval zde jeden z největších kamenických závodů ve městě. Rodinný dům s dílnou stával na dnešní Kounicově ulici, kde dnes stojí hotel Continental. Po brzké smrti otce (1879) neměl Adolf mladší jednoduché dětství a byl těžko zvladatelným dítětem. Obecnou školu navštěvoval v Brně a poté studoval na gymnaziích v Brně, Jihlavě a v Melku.
Odborná studia absolvoval na průmyslové škole v Liberci a v Brně, kde odbornou přípravu dokončil. Krátce studoval i na drážďanské technické univerzitě; usadil se ve Vídni, kde stanul v čele modernistického hnutí. V letech 1893 – 1896 pobýval ve Spojených státech, nejprve u příbuzných a později vystřídal řadu aktivit od pomocných prací v hotelech, na stavbách až po psaní uměleckých kritik. Pohyboval se zejména ve Filadelfii, New Yorku a Chicagu. V Chicagu se seznámil s výsledky Chicagské školy.

Rok 2020 byl vyhlášen Rokem Adolfa Loose a to u příležitosti 150. výročí jeho narození. "Česká centra se do těchto oslav zapojila atraktivní výstavou LOOS AND PILSEN, která vznikla ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni a městem Plzeň. Loosovy interiéry, z nichž ani po sedmdesáti letech nevyvanuly příběhy jejich původních rodin, se zásluhou Petra Domanického, autora výstavy, opět dostávají do popředí pozornosti široké veřejnosti, a to české i zahraniční. Sítí Českých center se téma šíří do dalších světových metropolí počínaje Tel Avivem, přes New York – do Vídně", doplnila informace Petra Jungwirthová.

Podzimní cesta plzeňských interiérů
Letošní podzim přináší novou výstavu určenou pro zahraniční prezentace v síti Českých center. Jejím cílem je představit Loosovu unikátní interiérovou tvorbu, vzniklou v rámci architektova dlouhodobějšího působení v Plzni v první třetině 20. století, která není širší veřejnosti v zahraničí příliš známá.

„Loos je celosvětově uznávaný klasik moderní předválečné architektury s moravskými rodovými kořeny, který svým myšlením i samotnými realizacemi ovlivňoval soudobou architekturu a inspiroval pozdější dění a směřování současné architektury v mezinárodním měřítku. Prostřednictvím sítě Českých center jsme jeho osobnost připomínali v on-line prostředí již v červnu letošního roku, nyní navazujeme projektem LOOS AND PILSEN, který vznikl ve spolupráci se Západočeskou galerií v Plzni, naší ambicí je zprostředkovat do zahraničí ucelený pohled na dílo Adolfa Loose a současně přiblížit Českou republiku jako zemi se silnou tradicí designu a architektury", uvedl Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.

„Na přelomu let 2011 a 2012 uvedla Západočeská galerie v Plzni jeden ze svých klíčových výstavních a publikačních projektů autorů Petra Domanického a Petra Jindry Loos – Plzeň – souvislosti, čímž iniciovala jednání o převodu jednoho z nejvýznamnějších Loosových interiérů v Plzni, tzv. Semlerovy rezidence, do její správy. V roce 2013 pak byla zahájena rekonstrukce rezidence a současně s tím vznikl plán, situovat do těchto prostor Centrum pro výzkum architektury. Jsem proto rád, že výstavu pro Česká centra připravuje právě naše instituce, která může přiblížit mezinárodnímu publiku nejen dosud méně známou kapitolu v pracovním i osobním životě Adolfa Loose, ale také upozornit na mimořádně zajímavé osobnosti z řad investorů plzeňských Loosových interiérů", dodal ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil.

Výstava odhalí nezřídka smutné osudy
Na stránkách www.adolfloosplzen.cz představuje prostřednictvím své příspěvkové organizace Plzeň Turismus prohlídkové trasy po plzeňských interiérech.

„Plzeň si výročí narození Adolfa Loose hrdě připomíná, vždyť je to nejvýznamnější architekt, který kdy v celé historii Plzně ve městě působil. Je dnes celosvětově uznávaný a jeho realizace kromě Plzně či Prahy najdeme po celé Evropě, především ve Vídni, ale také v Paříži, Montreux, Semmeringu i jinde. Jsme hrdí na to, že díky výstavě v Českých centrech se povědomí o tom, že právě v Plzni je k vidění unikátní soubor restaurovaných interiérů, rozšíří po světových metropolích, doplnil primátor Plzně Martin Baxa.

Prostřednictvím historických fotografií a textů na velkoformátových panelech přibližuje autor Petr Domanický hlavní aspekty, díky kterým se stal Adolf Loos nadčasový. Multimediální výstava představí nejvýznamnější zjištění, k nimž badatelská práce Západočeské galerie v Plzni došla od roku 2010. Smyslem je upozornit na unikátní interiéry. Příběhy rodin zadavatelů, kteří pomohli k realizacím, ožívají a vypovídají o tehdejší době.

„Výstavou pro Česká centra bychom rádi připomněli nejen architektonickou práci Adolf Loose v Plzni, ale také její objednavatele. Jde o několik významných rodin, jejichž osudy jsou mnohdy až fascinující. Připomínáme meziválečnou éru, kdy většina interiérů vznikla, ale rovněž vývoj po událostech let 1938 a 1939, kdy mnozí členové jednotlivých rodin emigrovali nebo tragicky zahynuli, řekl Petr Domanický.




- red -
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je čtvrtek 25. duben
(12. duben kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 25. 4.:
Neděle třetí po Velikonocích Sv. Marka, evangelisty / Litanie větší
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 12. 4. (25. 4.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: