Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
28.3.: Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát

28.3.: Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc

28.3.: Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

27.3.: Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku

27.3.: Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách

27.3.: Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje

27.3.: Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

27.3.: Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy

26.3.: Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky

26.3.: Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

26.3.: Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika

26.3.: Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy

26.3.: Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou

26.3.: Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu

25.3.: Řidič převrátil bagr na bok

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Galerie a muzea se ve čtvrtek 3. prosince otevřou; lidé musí počítat s omezeními
Sdílet článek
Podruhé v tomto roce se znovu otevírají veřejnosti sbírkotvorné organizace zřizované Krajem Vysočina, které musely být uzavřeny v souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje koronavirové epidemie. Jediné Muzeum Vysočiny Pelhřimov zůstává uzavřené do pondělí 7. prosince, a to z důvodu dokončení výmalby hlavního schodiště.
image-1
„Otevření muzeí a galerií má však daná striktní pravidla, a proto je potřeba počítat s omezeními v podobě počtu návštěvníků ve výši 25 procent kapacity, dodržování rozestupů a zákazu hromadění osob, používání dezinfekce u vstupu a roušek ve všech vnitřních prostorách,“ sdělil Roman Fabeš, radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že další aktuální informace včetně například mimořádných návštěvních řádů jsou k dispozici na webových stránkách jednotlivých organizací.

V Kraji Vysočina se jedná o čtyři muzea a tři galerie. V Havlíčkově Brodě připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod společně s Galerií výtvarného umění výstavu obrazů, kreseb a fotografií s názvem Procházet temným lesem a podtitulem Škrabánek František (1901–1974), Věroslav (1928–1963), Věroslav (1957). Jedná se o výjimečnou příležitost vidět tvorbu tří generací rodiny Škrabánků, jejichž životy a dílo jsou svázány s Vysočinou. František byl vysočinský krajinář, který je v okolí Havlíčkova Brodu a Humpolce dobře znám a jeho obrazy zdobí nejednu domácnost. Instalace v muzeu nabízí obsáhlý výběr z jeho pozdní, expresivnější tvorby. Dílo jeho syna, Věroslava Škrabánka st., dosáhlo stěžejního a i dobově významného vyjádření v abstrahované figuraci – v muzeu je však zastoupena jeho tradiční tvorba v podobě zátiší, kytic a kresby krajin. Ačkoliv měl jen velmi málo času naplno uplatnit svůj umělecký talent, přesto jeho dílo překvapuje svou vyzrálostí a uceleností. Fotograf Věroslav Škrabánek ml. představuje v muzeu své minimalistické černobílé krajiny. Figurální fotografie a architektura jsou k vidění v galerii. I když je s Vysočinou stále spojován, jeho dílo většina regionální veřejnosti nezná. Řada děl je zapůjčena od soukromých majitelů, a proto využijte mimořádné příležitosti vidět je v takovémto rozsahu a složení. Vstupné do muzea i galerie je jednotné, navíc je k výstavě volně dostupná brožurka s doprovodným textem a ukázkami prací těchto tří autorů.

V Jihlavě mohou návštěvníci zavítat do Oblastní galerie Vysočiny nebo do Muzea Vysočiny Jihlava. V budově galerie na Masarykově náměstí si tak budou moci prohlédnout výstavy prezentované dosud on-line formou – mj. výstavu Černá zvířata / Tereza Říčanová nebo výstavu představující vybrané práce studentů SUPŠ Jihlava-Helenín Quick Response a v prostorách galerie Alternativa v Komenského ulici výstavní projekt Artur Magrot/Canis Lupus a v hlavním výstavním prostoru výstavu Době navzdory. Jiří Načeradský (1939-2014).

Muzeum Vysočiny Jihlava a jeho pobočka v Třešti včetně expozice třešťských betlémů se rovněž otevírají 3. prosince v souladu s běžnou otevírací dobou. V expoziční budově na Masarykově náměstí jsou aktuálně k vidění výstavy Plané rostliny jako jídlo, koření a lék, výstava obrazů Petra Vlacha Sny za stavu bdělosti a v malém výstavním sále Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea. Od pátku 5. prosince bude na muzejních arkádách zpřístupněna tradiční výstava Photographia Natura 2020 a od úterý 8. prosince v přízemí muzea v mázhauzu výstava s názvem Jan Bechyně – známý neznámý, která připomene 100. výročí významného entomologa pocházejícího z Přibyslavi. V Třešti budou od 15. prosince expozice doplněny o krátkodobou instalaci obrazů a drobných plastik s motivem Madony s dítětem, který je s obdobím Vánoc nerozlučně spjatý. Otevřeno by zde mělo být až do 2. února 2021, kdy se třešťská pobočka podle své standardní otevírací doby na 2 měsíce uzavírá. Oba krajské hrady – Roštejn a Kámen – již ukončily sezónu a jsou pro veřejnost standardně uzavřeny.

Všechny expozice Muzea Vysočiny Pelhřimov se otevřou v úterý 8. prosince. Výstava J. Zieglera prozatím zůstane za oknem, nicméně prodej monografie byl již zahájen a ze strany veřejnosti je o ní velký zájem. Přijďte si i vy pořídit originální vánoční dárek.

Muzeum Vysočiny Třebíč, které se nachází v prostorách zámku, otevře hned všechny čtyři expozice a výstavu fotografií Pavla Křečka v zámecké galerii Tympanon. Ve čtvrtek 10. prosince bude v prostorách bývalé konírny otevřena tradiční výstava betlémů pocházejících převážně ze sbírek třebíčského muzea. Těšit se tak můžete na velký stavěcí betlém J. Mládka, početné množství tradičních třebíčských skříňkových betlémů a atypické betlémy J. Macholána. Jediným vypůjčeným exponátem, a zároveň co do velikosti také tím největším, je dřevěný vyřezávaný betlém z Číměře s postavami v životní velikosti. Ten byl v předchozích letech k vidění přímo v obci Číměř. V muzeu je možné si rovněž zakoupit vystřihovací betlém od A. Žamberského. Pokud se na výstavu betlémů nedostanete, není nutné zoufat, neboť prohlídka betlémů bude též virtuální. Minimálně do Vánoc také bude pokračovat tzv. Muzejní výdejní okýnko. Každý týden je za oknem představován jeden třebíčský výtvarník, jehož dílo je zastoupeno v muzejní sbírce. Nyní je prezentován Svatopluk Máchal, před ním byl Vlastimil Toman. Navíc si zájemci mohou odnést samolepku věnovanou dílu právě vystavovaného výtvarníka, nalepit ji na připravené karty a vytvořit si tak zajímavý deníček třebíčských výtvarníků. Nasát vánoční atmosféru je možné i při procházce vedoucí zámeckým nádvořím, na kterém je nainstalován tradiční slámový betlém.

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě připravuje bezprostředně po svém otevření ve čtvrtek 3. prosince a následně v neděli 6. prosince vždy mezi 15 a 17 hod. setkání na výstavě Odmocnina z malby s jejím autorem Janem Svobodou. Tento týden budou mít návštěvníci poslední možnost zhlédnout prodlouženou výstavu fotografií Miloše Budíka. Veřejnosti se také poprvé otevře výstava věnovaná Bedřichu Rozehnalovi, architektovi novoměstské nemocnice. Výstava připravená ve spolupráci s Muzeem města Brna k dovršení oslav 80. výročí založení nemocnice v Novém Městě na Moravě je zároveň symbolickým poděkováním jejím zaměstnancům za péči v této nelehké době. Ještě v prosinci připravuje galerie otevření dvou nových výstav Letem Bornovým světem a Proměny CHKO Žďárské vrchy.
Eva NEUWIRTHOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je čtvrtek 28. březen
(15. březen kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 28. 3.:
Neděle šestá postní - Květná neděle Sv. Jana Kapistrána, vyznavače
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 15. 3. (28. 3.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: