Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
18.3.: Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

18.3.: Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová

18.3.: U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo

18.3.: Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou

17.3.: Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

16.3.: Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel

16.3.: Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

16.3.: Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou

15.3.: Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů

15.3.: Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

15.3.: Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač

14.3.: Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

14.3.: Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici

14.3.: 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů

13.3.: Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
Sdílet článek
Čtyři policisté z územního odboru Pelhřimov společně s policistou z odboru služební kynologie se rychlým a profesionálním jednáním zasloužili o záchranu lidských životů. Velice správně a především rychle vyhodnotili situaci na místě požáru ubytovny v Pelhřimově, když jejich prioritou po příjezdu na místo bylo pomoci lidem dostat se ven z ubytovny, dokud se požár ještě více nerozšíří. Projevili tak osobní statečnost, odvahu a neváhali s nasazením vlastního života vstoupit do hořící budovy a ze silně zakouřených prostor postupně evakuovat ubytované osoby, včetně dětí.
image-1
Všech pět policistů - prap. Tomáše Mareše, prap. Martina Musila, pprap. Stanislava Krause, nstržm. Tomáše Větrovského a prap. Ing. Veroniku Hejskovou přijal dnes krajský policejní ředitel brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, aby ocenil jejich profesionální zákrok a předal jim kázeňskou odměnu a skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti. Krajský policejní ředitel vysoce vyzdvihl profesionální chování a duchapřítomnost svých kolegů při evakuaci osob a záchraně jejich životů a uvedl, že jsou v jeho očích opravdoví hrdinové.

„Hluboce před vámi smekám. Byli jste na místě jako první a i když jste neměli k dispozici žádné speciální ochranné prostředky, přesto jste nezaváhali a rozhodli se vstoupit do zakouřeného objektu s cílem pomoci ven lidem, kteří byli uvnitř. V daný okamžik jste dokázali správně se rozhodnout a neváhali jste pomoci. Velice oceňuji, že v daný okamžik bylo vaše rozhodnutí rychlé a zásadní, protože byla noc a většina lidí na ubytovně už spala. Uvnitř mohla situace s požárem rychle vygradovat. Lidé by bez vaší pomoci zřejmě neměli tak rychle šanci budovu včas opustit,“ doplnil brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek s tím, že podobné hrdinské činy příslušníků Policie České republiky dělají dobré jméno nejen krajskému ředitelství, ale celému policejnímu sboru.

Událost se odehrála uplynulou neděli 2. května, když ve 22:46:50 hodin oznámila na tísňovou linku oznamovatelka, že na ubytovně v Pelhřimově na ulici Pražská vypukl požár. Z oznámení vyplývalo, že na ubytovně jsou v bytech ubytované osoby, které se nemůžou dostat ven z hořící ubytovny. Mezi ubytovanými osobami se měly nacházet i nezletilé děti.

Okamžitě po přijetí oznámení byla na místo vyslána motorizovaná hlídka obvodního oddělení Pelhřimov ve složení prap. Tomáš Mareš a prap. Martin Musil a s touto hlídkou společně vyjížděl i psovod z územního odboru Pelhřimov pprap. Stanislav Kraus. Tito tři policisté byli na místě požáru do tří minut od oznámení požáru. Již při příjezdu k ubytovně bylo přes okno zřetelně vidět, že hoří v bytové jednotce v přízemí budovy směrem do ulice U Stínadel. Policisté zastavili vozidla na nádvoří za budovou katastrální úřadu a zamířili k místu požáru. Rychlým průzkumem zjistili, že hustý dým se valí ze všech oken ubytovny. Prap. Tomáš Mareš ihned podal hlásnou službu operačnímu důstojníkovi integrovaného operačního střediska, kdy nastínil nelehkou situaci a požádal na místo události příjezdu dalších sil a prostředků.

Prap. Martin Musil vzal přenosný práškový hasicí přístroj ze služebního vozidla a společně se s pprap. Stanislavem Krausem vydali hlavním vchodem ubytovny do jejích zakouřených vnitřních prostor, kde započali s evakuací ubytovaných osob z vnitřních prostor i bytových jednotek a tyto osoby postupně vyváděli do bezpečného prostoru před ubytovnou. Ve stejnou dobu se prap. Tomáš Mareš vydal k oknu ubytovny směřující do ulice Pražská, kde pomáhal evakuovat osoby oknem z vnitřních prostor ubytovny do bezpečného prostoru. Mezitím se na místo požáru dostavila hlídka Dopravního inspektorátu Pelhřimov ve složení prap. Ing. Veronika Hejsková a nstržm. Tomáš Větrovský, přičemž policistka zřídila prostor pro evakuované osoby u domu v ulici Pražská v Pelhřimově, kde evakuované osoby začala shromažďovat a evidovat.

V té době do vnitřních prostor zasažené ubytovny oknem z ulice Pražská vstoupili prap. Tomáš Mareš a nstržm. Tomáš Větrovský, kteří se uvnitř přízemí ubytovny spojili s prap. Martinem Musilem a pprap. Stanislavem Krausem, kdy opětovně propátrali prostory přízemních bytových jednotek s negativním výsledkem. V přízemí k bytu č. 2 a 3 se zasahující policisté už nedostali, jelikož tyto prostory byly velmi silně zakouřené a zevnitř šlehaly plameny. Poté se tito čtyři policisté vydali směrem nahoru do prvního patra ubytovny, které bylo silně zakouřené, Odsud evakuovali další ubytované osoby z bytových jednotek po schodišti směrem ven do bezpečného prostoru.

Následně se na místo události dostavili profesionální hasiči a policisté předali veliteli zásahu prvotní informace, že je ohněm zasažen nejspíš jeden pokoj situovaný směrem do ulice U Stínadel, ke kterému se nebylo bez dýchací techniky jak dostat a z tohoto důvodu by bylo z jejich strany zapotřebí zkontrolovat pokoje v jeho blízkosti. Dále, že jsou zbylé prostory ubytovny silně zakouřené a dále, že by se v hořící ubytovně dle zjištěných informací mohlo nacházet ještě pět osob, což vyplývalo z informací, které o ubytovaných osobách poskytla správcová ubytovny.

Zasahující hasiči prováděli vyhledávání osob v hořící ubytovně a zároveň hasební práce v dýchací technice, kdy průzkumem uvnitř zasažené ubytovny nalezli v přízemí ubytovny v pokoji č. 2 další osobu, kterou předali v zakouřené chodbě policistům nstržm. Tomášovi Větrovskému a pprap. Stanislavu Krausovi, kteří ho za pomoci dalších hasičů z ubytovny vyvedli ven do bezpečného prostoru a předali zasahujícím záchranářům. Poté hasiči společně s prap. Tomášem Marešem, nstržm. Tomášem Větrovským a prap. Martinem Musilem vyvedli ze sklepního bytu dalšího muže a vyvedli ho do bezpečného prostoru a na shromažďovací stanoviště. Celkem sedm osob z hořícího domu muselo být ošetřeno v nemocnici, z toho ve čtyřech případech se jednalo o děti. Policisté evakuovali z hořící ubytovny celkem 14 osob, včetně šesti dětí. Při evakuaci nedošlo ke zranění zasahujících policistů.

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je úterý 19. březen
(6. březen kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 19. 3.:
Pátek po čtvrté neděli postní Sv. Josefa, snoubence blahoslavené Panny Marie, vyznavače a patrona zemí Koruny české
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 6. 3. (19. 3.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: