Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
1.5.: Závody automobilů do vrchu v Náměšti nad Oslavou nabídnou také dakarský speciál

1.5.: Vysočinská muzea budou mít nový depozitář

1.5.: Vlčí bratři z táborské zoo oslaví v sobotu narozeniny

1.5.: Jak zákeřného vraha bukovské ženy za jeho čin utloukly motykami a vidlemi

30.4.: Žďárské muzeum slaví devadesáté narozeniny, připravilo výstavu o historii tvrze

30.4.: Z policejního deníku: policisté dopadli lupiče; řidička skončila s náklaďákem ve zdi domu, poškodila i další auta

30.4.: Výstava Pábení - citlivý smysl pro detail v abstraktním světě barev

30.4.: U Horní Cerekve hořel les, plameny pomáhal hasit i vrtulník

30.4.: Na rockovém majálesu v Bystřici nad Pernštejnem vystoupí osm rockových a metalových kapel

29.4.: Žena, kterou ve žďárském útulku pokousal pes, zemřela

29.4.: Zamilované páry budou na pelhřimovském festivalu vyzváni k vzájemnému sežrání

29.4.: Z policejního deníku: muž nalezl granáty různých ráží z druhé světové války; opilý cyklista boural

29.4.: V Okříškách srazil rozjíždějící se vlak osmačtyřicetiletého muže, na místě zemřel

29.4.: Renesančně - barokní rabínský dům v Třebíči poslouží po opravě bydlení i společenským událostem

29.4.: Motorkář na Pelhřimovsku zemřel po střetu s traktorem

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Je pomoc vlády živnostníkům dostatečná?
Sdílet článek
Rozhovor s místopředsedou Trikolory Janem Tesařem.
image-1
Víte předně je zapotřebí říci, že s podobným problémem jako musí řešit vláda nemáme v naší zemi zkušenosti a bylo by tedy laciné kritizovat vládu za každou cenu. Naopak si myslím, že na začátku zareagovala rychle a udělala taková opatření, aby ochránila své občany a zabránila kolapsu zdravotnického systému. To je myslím správné ocenit. Původní předpoklady, které jsem z úst pana náměstka Prymuly slyšel byly 8tis. Nakažených do konce března a 15tis.nakažených do poloviny dubna. Nyní už slyšíme, že by mohlo být 15tis na konci dubna… Já nejsem epidemiolog, ale zdá se, že křivka se i při větším testování a určitě i díky opatřením podařila držet nízko a že tyto předpoklady se nyní zřejmě nenaplní. Mezery tedy jsou stále, zejména v zajištění ochranných pomůcek pro domovy důchodců, léčebny a další zařízení, které pečují o nejvíce ohrožené skupiny. To bych ovšem od dotazu utekl už příliš daleko, ale rozhodně je to slabá stránka vládních opatření a je potřeba to kriticky připomínat...
Nastal čas, kdy je nutné přestat řešit pouze zdravotní hledisko a začít problém řešit v dalších souvislostech. Ono totiž vše souvisí se vším a nelze vše podřídit pouze jednomu hledisku- zdravotnímu a republiku ekonomicky naprosto umrtvit.

Jak tedy může vláda či stát pomoci živnostníkům a podnikatelům?

V první řadě by měl stát prostřednictvím vlády začít sám u sebe. Je nutné začít dělat výrazné škrty a snížit výdaje na věci, které nejsou nutné. Například přehodnotit nákup bojových vozidel, zrušit dotace některým neziskovkám a všem těm politickým, zrušit některé úřady.., prostě začít obracet každou korunu a šetřit. Čeká nás to všechny a stát by v tomto měl určitě začít jako první. Bohužel tyto snahy jsem zatím nezaznamenal a je to má druhá velká kritika směrem k vládě. Říká se, že vše zlé je k něčemu dobré a já jsem přesvědčen, že je dnes obrovská šance přistřihnout chapadla neustále byrokratičtějšímu systému. Pokud by se stát sám stal úspornějším a menším, pak by nepotřeboval nalévat do pokladny stále větší příjmy a mohl by snížit celkovou daňovou zátěž a pomoci firmám a živnostníkům se znovu postavit na nohy. Můžeme se bavit, které daně snížit, které zrušit, jak vysoké odvody za zaměstnance atd., ale principiálně je toto jediná cesta jak ozdravit veřejné finance a pomoci zároveň firmám a živnostníkům. Představa, že stát bude platit každému ušlé zisky je samozřejmě nesmysl. Další vhodnou pomocí je poskytnout bezúročné provozní úvěry k překlenutí období, kdy podnikatelé nevydělávají. Tyto úvěry sice stát realizovat začal, ale nejsou tak zcela bezúročné, spíš dotované a navíc není zcela jasné jestli se peníze dostanou k těm nejohroženějším menším firmám a živnostníkům. To uvidíme, ale směr je to správný.

Jaké vidíte dopady ekonomického koronaviru ve svém okolí?

Mám firmu, která se zabývá kompletním kávovým servisem pro restaurace, bary, kanceláře atd. Sám jsem tuto firmu s kolegou budoval jak se říká od píky. Na začátku bylo prvních pár prodaných kilogramů kávy a dnes jsme firma se servisním střediskem a největší specializovanou prodejnou kávovarů na Vysočině. Tato situace nás však posouvá o několik let zpět a má jediná snaha nyní je, abychom dokázali udržet všechny naše zaměstnance a poskytované služby.
Je smutné se do této situace bez vlastního přičinění dostat, ale bojujeme a zvítězíme.
Zároveň sledujeme naše zákazníky, kteří jsou mnohdy v ještě složitějších situacích. Například majitelé restaurací, kteří si vybudovali své podniky a mnohdy se kvůli nim zadlužili. Jsou v nájmech, mají zaměstnance a úplně stojí nebo jen prodávají z okénka pár jídel denně, což spíš činí pro dobrý pocit. Někteří už neotevřou a těm ostatním statečným bude trvat i několik let, než se znovu nastartují jako před koronavirem. Deset let jsem v minulosti provozoval restauraci a kavárnu a tak tento obor vnímám velmi citlivě. Takový výpadek tržeb v situaci kdy mnohdy točíte každou korunu a jdete od měsíce k měsíci je teda šílený. Opět platí, že pokud chce stát zachránit tyto drobné podnikatele, tak jim musí výrazně snížit daňovou zátěž, jinak se nemají šanci z takového výpadku vzpamatovat. Doufám, že si to naše vláda uvědomuje.

Dotkne se to i zaměstnanců nebo jsou v ohrožení jen podnikatelé?

Samozřejmě, že ano, ale je to dobrý dotaz, protože jsou lidé, kteří si bohužel stále myslí, že to jak se daří živnostníkům a podnikatelům na ně jako na zaměstnance nemá žádný vliv. V malých firmách o pár zaměstnancích je všem jasné, že pokud se firmě nebude dařit, tak bude propouštět. Zaměstnanci mají blíž „do kuchyně“ hospodaření svého zaměstnavatele a vidí, že jejich mzdy tvoří část z obratu firmy a peníze nepadají z nebe. Ve větších firmách už to tak zblízka sledovat zaměstnanci nemohou, ale je to pořád to stejné. Tam pak mohou mít lidé zkreslené představy. Nebude-li se firmám dařit, bude se propouštět všude. Úřady práce už se od konce března plní a pokud v nejbližších dnech neskončí většina opatření, které nyní neumožňují firmám pracovat a živit zaměstnance, tak nás místo hrozby přehlcení nemocnic čeká stejně kritická křivka přehlcení Úřadů práce.
Proto znovu říkám zcela vážně, že by podle mě stát měl udělat maximum k ochraně domovů, léčeben, nemocnic a míst kde probíhá péče o starší občany, ale ostatní omezení začít rušit v co nejkratší možné době. Postupné imunizaci společnosti se stejně nevyhneme a dopady na hospodářství a celkové životy lidí mohou být obrovské. Přestaňme se bát a začněme prosím přemýšlet.
-red-
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je středa 1. květen
(18. duben kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 1. 5.:
Sobota po třetí neděli Velikonoční Sv. Josefa, snoubence Panny Marie, vyznavače
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 18. 4. (1. 5.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: