Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
17.10.: Řidič dodávky narazil na dálnici u Měřína do odstaveného náklaďáku, spolujezdec zemřel

17.10.: Řidič BMW narazil na silnici mezi Smrčnou a Hybrálcem do stromu, zraněním na místě podlehl

17.10.: Vyfoťte na psím hřišti v Jihlavě svého čtyřnohého miláčka a vyhrajte pro něj krmivo

17.10.: Jak blízko se odvážíte jít? Tak blízko, jako v táborské zoo, se ke zvířatům jen tak nedostanete

17.10.: Den otevřených dveří v novoměstské nemocnici nabídne kromě prohlídky některých oddělení i třeba kaši, která se vaří dětem v Malawi

17.10.: Chrámem svatého Mikuláše a Jupiter clubem se rozezní Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby

16.10.: Slavnostní otevření hřbitovní kaple ve Vojnově Městci během posvícení

16.10.: Selská usedlost v Borovnici u Jimramova, zámeček v Petrkově a Žlutá v Roštejnské oboře jsou nové kulturní památky

16.10.: Robot v nemocnici v Jihlavě odoperoval stou gynekologickou pacientku

16.10.: Pelhřimovská nemocnice využívá dezinfekční přístroj SteriPro jako jediná na Vysočině

16.10.: Nová lávka ke koupališti Polanka nahradí stávající lávky konstrukce Bailey bridge, kterou Třebíč získala od organizace UNRRA

16.10.: Mongolské odpoledne nabídne hudbu, kroje i autentické pokrmy z této zajímavé země

16.10.: Koláč pro hospic v Jihlavě a Třešti přinesl historicky nejvyšší výtěžek přes tři sta tisíc korun

16.10.: Horácké divadlo uvede hru Dukla věnovanou slavnému hokejovému klubu

15.10.: Zachraňovat malé dítě je vždy emočně náročné. Policisté malého Baltíka navštívili, už je z nemocnice doma u svých blízkých

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!

Zde zadejte své datum narození:

Selská usedlost v Borovnici u Jimramova, zámeček v Petrkově a Žlutá v Roštejnské oboře jsou nové kulturní památky
Sdílet článek
Selská usedlost v Borovnici u Jimramova na Žďársku, soubor objektů v areálu zámečku Petrkov na Havlíčkobrodsku a Žlutá vrata vedoucí do Roštejnské obory na Jihlavsku byly ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku prohlášeny za kulturní památky.
image-1
Samostatně stojící selská usedlost v Borovnici u Jimramova vykazuje mimořádně vysoké architektonické a historické kvality a představuje pozoruhodnou ukázku velkého vesnického stavení z druhé poloviny 19. století s uzavřeným dvorem a výrazně reprezentativním charakterem. Stavebně semknutý soubor s funkčním uspořádáním jednotlivých objektů se svým ojedinělým ztvárněním zcela vymyká tradiční venkovské zástavbě i obvyklým krajovým zvyklostem a ve venkovském prostředí nemá obdoby. Usedlost je unikátní zejména svým patrovým obytným domem s bohatě zdobenými neogotickými fasádami, které svou podobou odpovídají spíše malému zámečku než selské usedlosti. Pozoruhodné jsou i pavlače, které lemují nejen dvorní průčelí obytného domu, ale i dvorní průčelí dvoukřídlého hospodářského objektu. Ojedinělá je i samostatná buňka ohnivzdorné „trezorové“ místnosti, s železnými dveřmi s kukátkem a zamřížovaným oknem s železnými okenicemi.
„Selská usedlost č. p. 36 v Borovnici představuje velmi dobře dochovanou a památkově mimořádně hodnotnou ukázku monumentálně koncipovaného zděného patrového vesnického stavení po polovině 19. století s čtyřstranným uzavřeným dvorem. Je cenným dokladem vývoje bydlení a dokumentuje život a způsob obživy majetnějšího hospodáře v oblasti Žďárských vrchů“, uvedl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

Budova zámečku v Petrkově s parkem a zahradou byla prohlášena za kulturní památku rozhodnutím Ministerstva kultury ČR v roce 2009. Areál je neodmyslitelně spojený s životem a tvorbou grafika, básníka a překladatele Bohuslava Reynka a jeho ženy francouzské básnířky Suzanne Renaud. Představuje také důležitý obraz historického vývoje a urbanistického utváření obce Petrkov. Letos byl doprohlášen soubor těchto objektů: hospodářská přístavba, chlévy, sklep, studna a zahradní domek. Zajímavým objektem je např. původní altán v podobě malého zahradního domku s dochovaným interiérem, který si uprostřed zahrady nechal postavit Bohuslav Reynek v roce 1919 a kde také tvořil.
„Nově prohlášený soubor staveb v Petrkově je nedílnou součástí celého areálu, jehož památkovou hodnotu tvoří přímý vztah k významnému českému básníku, překladateli, grafiku Bohuslavu Reynkovi“ konstatoval Karásek.
Celý areál je nyní ve správě Památníku národního písemnictví a vzniká v něm Česko-francouzské kulturní centrum.

Žlutá vrata v Roštejnské oboře
Bývalá panská Roštejnská obora byla založena majiteli telčského panství nejpozději ve druhé polovině 16. století kolem centrálně položeného původně strážního hradu Roštejna. Tradičně bývá její existence spojována s osobností Zachariáše z Hradce, jehož rozsáhlá zakladatelská a stavební činnost se výrazným způsobem vepsala do kulturní krajiny Telčska a ovlivnila její další vývoj na mnoho staletí.
Obora nebyla poznamenána žádnými stavebními ani zásadními terénními zásahy v období baroka od druhé poloviny 17. století do konce 18. století a zachovala si svůj přirozený ráz. Po roce 1945 však zanikla a obnovena byla až v roce 2006, ovšem ne ve své původní velikosti. Připomínkou původního vjezdu do obory jsou tzv. Žlutá vrata („Řídelovská brána“), která byla součástí jejího ohrazení. Jedná se o dva zděné omítané pilíře, na jejichž vnitřní straně jsou zachovaná nároží s kovovými závěsy pro umístění dřevěných vrat. V severním pilíři se navíc dochoval jeden zazděný kamenný sloupek, který tak reprezentuje toto původní oplocení a je ukázkou historického kamenického řemesla.
„Žlutá vrata představují v lokalitě historického území Roštejnské obory jediný dochovaný autenticky situovaný architektonický prvek a dokládají historickou hranici obory tak, jak je zachycena na mapě z r. 1785“, doplnil Karásek.

Kromě téměř 3000 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Vysočiny nacházejí tři městské a tři vesnické památkové rezervace, 22 městských a pět vesnických památkových zón a jedna krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - barokní poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, stavitele Jana Blažeje Santiniho - Aichla a Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa.
Znamená to, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci České republiky.
- zprav -
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pátek 18. říjen
(5. říjen kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 18. 10.:
Pondělí po neděli dvacáté prvé po Svatém Duchu Sv. Lukáše, evangelisty
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 5. 10. (18. 10.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: