Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Sháníte
marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!
Světový den diabetu. Připomeňme si vážnost nemoci, které se říká cukrovka
Sdílet článek
Diabetes neboli cukrovka postihuje v České republice přes jeden milion lidí, což znamená, že se s touto nemocí potýká přibližně každý desátý Čech. Diabetes 1. typu, který tvoří zhruba 10 % případů, je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo ničí buňky produkující inzulin. Většina pacientů trpí diabetem 2. typu, který se vyvíjí postupně a bývá ovlivněn životním stylem, jako je nedostatek pohybu či nezdravá strava.
„V posledních letech roste počet pacientů s diabetem a tedy i s komplikacemi způsobenými diabetem, například kardiovaskulárními problémy, poškozením sítnice oka nebo s takzvaným syndromem diabetické nohy. Ročně v České republice kvůli komplikacím diabetu podstoupí amputaci více než 10 tisíc lidí a náklady na léčbu diabetu činí více než 20 miliard korun ročně,” říká diabetoložka z kliniky Health+ Barbora Jónová.
Zvýšená hladina cukru v krvi může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka) je jednou z nejčastějších komplikací cukrovky, postihuje přibližně 30 % všech pacientů. Jde o stav, kdy vysoká hladina cukru poškozuje drobné cévy v sítnici. To způsobuje otoky, krvácení a další problémy, které mohou vést k postupné ztrátě zraku. Včasná detekce je tedy klíčová. A právě k tomu lékařům pomáhá moderní technologie Aireen, založená na umělé inteligenci, která analyzuje snímky sítnice během pár desítek vteřin. Vyšetření umožňuje rychlou a bezbolestnou detekci poškození sítnice ještě dříve, než se projeví příznaky.
„Pravidelné vyšetření očního pozadí je součástí péče o pacienty s cukrovkou. Aireen tento proces výrazně usnadňuje – umožňuje lékařům rychle zkontrolovat stav sítnice přímo v ambulanci diabetologa a odhalit případné problémy dříve, než se rozvinou do nevratných stadií,” dodává Barbora Jónová.
Zmíněné komplikace spojené s diabetem mohou mít také dopad na pracovní produktivitu a ekonomiku, jelikož diabetici s vážnými komplikacemi často čelí dlouhodobé pracovní neschopnosti.
Na podporu diabetiků jsou v Česku k dispozici různé vzdělávací programy, které pomáhají pacientům zvládat vlastní léčbu, ale také je edukují o vhodném stravování a pohybových aktivitách.
Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu, je příležitostí zvýšit povědomí o prevenci a důležitosti včasného zachycení cukrovky, aby se minimalizovaly vážné zdravotní důsledky a zlepšila se kvalita života pacientů.
Foto: ilustrační
Adéla LELKOVÁ
Sdílet článek na Facebooku