Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:
Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!
Boj o post krále táborské zoo? Simba se trůnu jen tak nevzdá
Sdílet článek
Trochu ve stínu pozornosti, na což nebyl příliš zvyklý. Lev Simba byl nezpochybnitelným králem zvířat táborské zoologické zahrady a velmi rád to dával všem najevo. Jeho ohromující hlas často budil hosty ubytované v některém z apartmánů umístěných nadohled od lvího výběhu. Na začátku listopadu však Simbovi přibyla velká konkurence – novým obyvatelem táborské zoo se stal druhý lev Gandalf, který je celý bílý. Veškerá pozornost se tak očekávaně zaměřila na něj. Mohlo by se proto zdát, že se schyluje k boji o královský trůn. Pravdou však je, že Simba své žezlo třímá pevně ve svých pevných tlapách a jen tak se ho vzdát nehodlá. Že je stále v královské formě, předvedl ošetřovatelce Evě Nemravové. Co myslíte? Kdo je králem táborské zoo?
V ZOO Tábor žijí dva lvi pustinní, samec Simba a lvice Luena. Na začátku listopadu je doplnil druhý lví pár, který se nastěhoval do druhého nově postaveného výběhu se zázemím. Samec Gandalf je výjimečný svou bílou barvou, která však není projevem albinismu. Za jeho zbarvení může genetická mutace, která způsobuje ztrátu kožního pigmentu. Tato genetická změna se nazývá leucismus a je extrémně vzácná. Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně a pouze na jediném místě na světě – v oblasti Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. Podle organizace Global White Lion Protection Trust jich ve volné přírodě žije méně než třináct. Samice Aisha má normální zbarvení.
Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů (nejnižší odhady hovoří o pouhých deseti tisících). Jsou to společenská zvířata a loví ve smečkách. Jejich nejčastější kořistí jsou velcí savci, především kopytníci. Většinou loví samice, samci se lovu účastní jen výjimečně. Ačkoliv loví samice, přednostní právo na ulovenou kořist má vždy dominantní samec.
U lvů se projevuje výrazný pohlavní dimorfismus, hlavním a určujícím rysem lvích samců je jejich hříva. Hlavní role hřívy spočívá v rozpoznání „kvality samce“. Její velikost a zbarvení je znamením kondice, přičemž se zdá, že lvi vnímají tmavou barvu jako signál dominance. Hříva také chrání hrdlo samce v boji s jiným lvem. Většinu dne odpočívají, dokážou prospat až 20 hodin denně. Lvi se páří v jakémkoliv ročním období. V průběhu páření, které trvá několik dní, kopuluje pár pravidelně dvacetkrát až čtyřicetkrát denně. Tento druh je zařazen na seznam CITES. Na listině ohrožených druhů IUCN je africká subpopulace označená jako zranitelná, indická subpopulace jako ohrožená.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je v listopadu pro veřejnost otevřená o víkendech od 9:00 do 16:00.
Foto lva Simby: Eva Nemravová
Filip SUŠANKA
Sdílet článek na Facebooku