Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Sháníte
marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!
Novoměstská nemocnice spolupracuje se Státním zdravotním ústavem na studii zaměřené na vliv profesí na syndrom karpálního tunelu
Sdílet článek
Syndrom karpálního tunelu patří v poslední době k velmi častým onemocněním. Týká se nejen administrativních pracovníků, ale také hudebníků, dělníků pracujících u pásu i mnoha dalších profesí. Onemocnění se projevuje pocitem brnění a pálení prstů, ztuhlostí v zápěstí, ztrátou citlivosti, bolestivostí, otoky prstů i špatnou pohybovou koordinací. Když už nepomáhá konzervativní léčba, je nutný chirurgický zákrok. Lékaři z ortopedického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě ročně provedou stovky operací karpálních tunelů. Od letošního roku bude na tomto oddělení ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze probíhat studie zaměřená na vliv pracovní činnosti na rozvoj tohoto onemocnění.
„Naše oddělení se dlouhodobě věnuje operacím ruky a zápěstí. O této problematice také často přednáším na celostátních i mezinárodních akcích, a to včetně kurzů organizovaných Státním zdravotním ústavem. Proto jsem byl vyzván, abych se podílel na přípravě a realizaci zmiňované studie,“ vysvětluje spolupráci nemocnice a zdravotního ústavu primář ortopedického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D.
Dotkne se tato studie nějak pacientů operovaných s touto diagnózou v naší nemocnici?
„Pacientů se tato studie v podstatě nedotkne. Vše bude probíhat stejně jako doposud, jen pacienti vyplní anonymní dotazník zaměřený na pracovní zátěž. Tyto dotazníky budou pak dále zpracovány a hodnoceny. Cílem je zjistit, zda některá povolání mají větší vliv na poškození středního nervu, který řídí citlivost a pohyblivost celé ruky, než jiné profese.“
V současné době se často diskutuje použití některých miniinvazivních metod při ošetření syndromu karpálního tunelu. Používáte je také?
„I když instrumentárium na miniinvazivní operace v této lokalitě máme, nepoužíváme ho. V současné době je trendem v zahraničí velký ústup od těchto metod, a to zejména pro větší výskyt následných komplikací. Střední nerv (nervus medianus), který je při této operaci uvolňován, se velice často větví. A při těchto operacích, pokud nerv není dostatečně vidět, může dojít k jeho poškození se všemi negativními důsledky pro pacienta.“
Jakou metodu tedy volíte?
„Na našem oddělení většinou operujeme přístupem z dlaně, z oblasti takzvané bezpečné zóny. To proto, aby k těmto poškozením nedocházelo. Není výjimkou, že musíme reoperovat stavy po ne právě dobrých výsledcích miniinvazivních operací. Na návrat pacienta do plné zátěže má vliv především dobře provedená operace a také schopnost regenerace nervu, neboť je prokázáno, že těžce utlačený nerv se logicky regeneruje déle, něž nerv méně poškozený.“
A ještě jedna otázka. Od koho byste se nechal operovat vy?
„Od někoho, kdo tento výkon provádí často a operuje osvědčenou a bezpečnou metodou s dobrými a dlouhodobými výsledky. To, že si připlatím na užití instrumentaria, dobrý výsledek nezaručí. Tím že ne úplně dobrému fotbalistovi koupíte nejlepší kopačky, z něj také špičkového sportovce neuděláte,“ uzavírá doc. MUDr. Jaroslav Pilný, Ph.D.
Foto: ilustrační. Karpální tunel je úzký průchod na vnitřní straně zápěstí, který tvoří zápěstní kůstky překryté vrstvou vaziva. Všechny tyto struktury vytvářejí uzavřený prostor – karpální tunel. Skrz tunel prochází devět svalových šlach z předloktí k prstům, zajišťujících plynulé ohýbání prstů.
Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁ
Sdílet článek na Facebooku