Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
28.3.: Policisté na Vysočině odhalili loni 65 cizinců, kteří se prokazovali padělky veřejných listin

28.3.: Distributor drog skončil za mřížemi

27.3.: Přednášku v jihlavské zoologické zahradě o budoucnosti velkých zvířat v Africe doprovodí výstava Klenoty západoafrické savany

27.3.: Ohrožený sokol stěhovavý se po desetiletích vrací do Žďárských vrchů, přístup ke Čtyřem palicím je pro veřejnost uzavřen

27.3.: Muzeum v Třešti chystá expozici významnému rodáku, ekonomovi Aloisi Schumpeterovi

26.3.: Změny ve vedení policie v Třebíči, policisty povede od začátku dubna Jiří Lysák

26.3.: Roztáhni křídla a leť, nahlédnutí do rozmanitého světa živočichů, kteří jsou obdařeni schopností létat

26.3.: Pieta Felixe Fabera z 19. století v Polné je nově kulturní památkou

26.3.: Děti hospitalizované v pelhřimovské nemocnici si s dobrovolnicemi vyrobily antistresové míčky

25.3.: Čtvrtý blok Dukovan opět dodává elektřinu, na třetím se naplno rozjíždí údržba

25.3.: Policisté chlapce, který měl do školy přinést zbraň, vypátrala. Našla u něj plastový předmět

25.3.: Návštěvníci táborské zoo popřejí velbloudici Frídě k devátým narozeninám

25.3.: Novoměstská nemocnice nabízí Kurs první pomoci, uskuteční se 8. dubna

25.3.: Na jaře se mimořádně mění jízdní řády autobusových linek Veřejné dopravy Vysočiny. Změna je spojená s obměnou dopravců obsluhujících autobusové linky

25.3.: Kraj finančně podpoří zajištění zubařů a pediatrů v regionu

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Pieta Felixe Fabera z 19. století v Polné je nově kulturní památkou
Sdílet článek
Barokní jezuitský chrám Nanebevzetí Panny Marie v Polné, který je sám o sobě architektonickým a uměleckým klenotem Vysočiny, je nyní o jednu kulturní památku bohatší a to o obraz prachatického malíře Felixe Fabera z první poloviny 19. století. Obraz znázorňuje Pannu Marii držící v klíně zmučené tělo jejího syna Ježíše Krista a je k vidění ve zdejším kostele v expozici církevního muzea. Zajímavý a svým způsobem jedinečný je pak tím, že je známý jeho původ, vznik i účel.
image-1
Olejomalba na plátně představuje typické zpracování námětu Piety s Bolestnou Pannou Marií sedící u paty kříže a oplakávající svého syna. Ánfas zobrazená Panna Maria s pohledem upřeným na diváka je situována v ose obrazu. Po její smutné a odevzdané tváři stékají slzy, je oděna v rudý spodní šat a dlouhý modrý plášť, který zakrývá také její hlavu. Na jejím klíně spočívá v diagonální poloze bezvládné Kristovo tělo podpírané Mariinou pravicí. Na Kristových nohou a rukou zůstávají otevřeny rány po hřebech a pravý bok je proboden. Za Mariinými zády vystupuje břevno paty kříže na tmavém pozadí s oblačným nebem a melancholicky potemnělou kopcovitou krajinou. Pod drapérií splývající z Mariiny levé ruky vyrůstá architektura města, patrně Jeruzaléma. V levém dolním rohu obrazu jsou zpodobněny znaky Kristova umučení (trnová koruna, hřeby, kleště) a část stržené bílé nápisové blány s iniciálami Ježíše Nazaretského. Tmavý kolorit kontrastující s výrazně světlým odstínem Kristova těla sděluje divákovi poselství obrazu, jehož celková kompozice jinak působí klidným dojmem. „Ačkoli obraz vznikl v klasicistním období, přesto je zde zřejmá návaznost na barokní umění. Umělec stále pracuje s tradiční symbolikou, ale již se zde projevuje novější přístup odpovídající klidnějšímu duchu období biedermeieru“, domnívá se Miloslav Záškoda z Národního památkového ústavu.

Obraz je cenný především svým příběhem. Ten činí památku nejen badatelsky zajímavou, ale přidává jí také na historické hodnotě. Díky věnování na rubu obrazu totiž víme, kdo nechal obraz pořídit, komu byl určen, kdo ho namaloval a kdy vznikl. „I v případě těchto mladších děl je to spíše ojedinělé, a to z něj dělá raritu“, je přesvědčen Záškoda. Volný překlad latinského nápisu, který provedl Tomáš Gaudek z generálního ředitelství Národního památkového ústavu, zní: „Štědrostí farníků Nákřenských, zvláště pak žen z Dívčic a Prášivé Lhoty, tento obraz pro P. Jakuba Schustera, toho času majícího na starost duchovní péči, opatřen byl. 1839.“ Jak se obraz dostal z farnosti Nákří v jižních Čechách až do Polné, není přesně známo.

Další zajímavostí, vedle provenience, je samo autorství obrazu. Jeho autor Felix Faber, který pocházel z umělecky založené rodiny, byl významným regionálním malířem činným především v jižních Čechách, zvláště na Prachaticku a Českobudějovicku. Nepřekvapí, že na Vysočině není příliš znám a jeho dílo zde bude sotva zastoupeno, a tak bylo třeba nejdříve zjistit něco více o osobnosti tohoto autora. Mezi Faberovy práce patří například obraz sv. Mikuláše z hlavního oltáře v kostele v Němčicích v jižních Čechách. Ve 20. letech 19. století se podílel též na restaurování soch z hlavního oltáře v děkanském kostele sv. Jakuba Většího v Prachaticích. Vedle církevních zakázek se věnoval i tvorbě se světskou tematikou, neboť je autorem několika desítek malovaných střeleckých terčů. „I když je to dílo mladší a odpovídající standardu dobové produkce, stále se jedná o kvalitně provedenou řemeslnou práci profesionálního a poučeného malíře, který dostával zakázky z církevního prostředí“, pokusil se shrnout význam díla Záškoda.

Obraz však nezůstane před zraky návštěvníků Polné skryt. K tomu současný polenský děkan P. Miloš Kolovratník uvedl: „Obraz je vystaven na prohlídkové trase v kostele Nanebevzetí Panny Marie v tzv. církevním muzeu, kde je k dispozici laické i odborné veřejnosti v rámci prohlídek zajišťovaných informačním centrem chrámu po celou turistickou sezonu.“

Pieta z Polné od Felixe Fabera, kterou lze bez nadsázky označit jako „obraz s příběhem“, se tak může stát dalším lákadlem a zároveň důvodem, proč navštívit děkanský chrám v Polné. „Mnoho návštěvníků míří na hrady a zámky, ale srovnatelně významné historické areály, zvláště církevní památky, na větší příliv turistů stále čekají. Přitom mají velký památkový potenciál“, myslí si Libor Karásek, ředitel telčského pracoviště Národního památkového ústavu, a dodává: „Vysočina se v tomto směru může pochlubit například premonstrátskými kláštery v Želivi nebo v Nové Říši a již zmíněným děkanským chrámem v Polné, který je díky svým výjimečným hodnotám prohlášen od roku 2008 národní kulturní památkou.“
- zprav -
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je pondělí 31. březen
(18. březen kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7514 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 31. 3.:
Středa Svatého týdne
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 18. 3. (31. 3.):
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: