Po zimní přestávce startuje v jihlavském podzemí nová turistická sezóna. Na návštěvníky opět čekají tři prováděcí okruhy. Od úterý 1. dubna zahajuje po každoroční zimní pauze svůj provoz jihlavské podzemí. Přístupné budou všechny tři okruhy, tedy kromě historického podzemí také okruh Alfa – kryt civilní obrany a jihlavské kolektory. Uvedla to mluvčí jihlavské radnice Hana Marhanová.
Kolektory jsou přístupné každou sobotu v 10 hodin. V případě velkého zájmu jsou možné prohlídky ve 12 a ve 14 hodin.
I letos mohou zájemci využít takzvaného sloučeného vstupného. Vstupenka v sobě zahrnuje možnost návštěvy rovnou tří provozů – historického okruhu Jihlavského podzemí, vyhlídkové věže Brány Matky Boží a expozice v Domě Gustava Mahlera, samozřejmě za zvýhodněnou cenu.
Na všechny okruhy je potřeba udělat rezervaci na portále #doJihlavy.
https://portal.colosseum.eu/Tours?mrsid=307
Více na:
https://
www.jihlavskepodzemi…
Jihlavské podzemí je co do rozsahu podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou je po Znojmu druhým největším na území naší republiky. Jeho celková délka činí 25 km a zaujímá plochu 50 000 m2.
Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích. Nacházejí se téměř pod všemi domy historického jádra města. Sklepní prostory, nacházející se 2 - 4m pod povrchem tvoří první podzemní podlaží, z něhož lze sestoupit do podlaží druhého, do hloubky 4 - 6 m. Pod některými objekty je v hloubce 8 - 12m raženo i podlaží třetí.
První podlaží bylo raženo v průběhu 14. století, druhé a třetí pak ve století šestnáctém.
V 17.století došlo ke zpevnění některých chodeb cihlovou podezdívkou a jednotlivé úseky byly propojeny krátkými spojovacími chodbami.
V roce 1978 zde byla amatérskými speleology objevena tzv. "svítící chodba". Stěny chodby jsou pokryty bělavým povlakem, který po předchozím nasvícení zelenkavě světélkuje. Chodba se nachází asi 11 metrů pod povrchem země, široká je 2,1 m, vysoká 2,9 m a je největší raritou a záhadou jihlavského podzemí.
Od roku 2013 jsou pro návštěvníky připraveny nové expozice věnované středověkému dolování. Jsou to mini skanzeny- hornická krajina a havířská vesnička- a jedná se o průřez důlním dílem. Dále pak mohou návštěvníci shlédnout ukázky zpracování rudy, archeologické keramické ukázky nebo ukázky z oboru mincovnictví.
Zajímavá je také expozice, která pojednává o jihlavském horním právu.