Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti
Sháníte
marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!
Přimět princeznu táborské zoo pumu Lílu k pózování není jen tak
Sdílet článek
Možná to taky znáte. Podíváte se po ránu do zrcadla a nevěříte vlastním očím, kdo se to na vás dívá. V takové chvíli rozhodně nemáte náladu na to, aby vás kdokoliv fotil. Pravděpodobného fotografa byste jistě odměnili podobným pohledem, jakým počastovala puma Líla z táborské zoologické zahrady ošetřovatelku Barboru Kubíčkovou, když v její ruce místo oblíbeného pokrmu uviděla zapnutý foťák. To by tak hrálo, aby jí někdo fotil nepřipravenou. Zaujmout správnou pózu není jen tak. Ale i princezna táborské zoo Líla to umí moc dobře.
Puma americká, kterou chová táborská zoologická zahrada, se volně vyskytuje v Severní i Jižní Americe, od Kanady až po nejjižnější cíp kontinentu. Místní jí přezdívají mountain lion – horský lev. Je to vyjádření úcty před vrcholovým predátorem a druhou největší kočkovitou šelmou amerického kontinentu. Nezalekne se ani před jinými predátory, zaútočí klidně i na kojoty či aligátory.
Žijí samotářským způsobem života, samci se se samicemi sdružují jen v době páření. Samice vábí samce hlasitým voláním, ti pak o možnost pářit se s ní mezi sebou bojují. Pumy často útočí skokem z výšky, překvapenou kořist většinou usmrtí prokousnutím hrdla. Nejčastější potravou jsou jelenovití, loví také menší zvířata, jako jsou bobři, pásovci, divoká prasata, veverky, králíci, mývalové, skunkové a malí hlodavci.
Pumy se ve volné přírodě striktně vyhýbají teritoriím, ve kterých žijí jaguáři. Jsou vynikající skokani, z místa dokáží skočit až šest metrů, s rozběhem až dvojnásobek. Ocas používají při skoku jako kormidlo. Není vědecky potvrzeno, že by se puma vyskytovala v černé barvě.
ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je v listopadu pro veřejnost otevřená o víkendech od 9:00 do 16:00.
Filip SUŠANKA
Sdílet článek na Facebooku