Denní zpravodajství:

Nejstarší regionální deník (zal. 1996):
30.12.: Pacienty před plánovanou operací v novoměstské nemocnici vyšetří anesteziolog v nové ambulanci

30.12.: Novoroční ohňostroj v Jihlavě a ve Žďáře nad Sázavou doplní kulturní program

28.12.: Tříkrálový pochod na Křemešník zakončí zpívání koled v kostele Nejsvětější Trojice

27.12.: Dobrochové: Pomáhat je skvělý pocit. Kryštof Moravec, Filip Krejča a Ivan Traxler. Tři osmnáctiletí studenti jihlavského gymnázia Ad Fontes získali cenu Dobroch 2024

26.12.: V jihlavské nemocnici vytáhli na Štědrý den patnácti lidem kosti z krku, Ježíšek přinesl čtyři miminka

26.12.: V domě Gustava Mahlera v Jihlavě jsou vystaveny knihy vázané v kůži a pergamenu z 15. a 16. století

26.12.: S manžely Bezděčkovými do Řecka v centru PodpoVRCH v jihlavské zoologické zahradě

26.12.: Osm set let Pelhřimova je oslava nás všech, říká místostarosta Karel Kratochvíl

26.12.: Oprava frekventovaného Znojemského mostu v Jihlavě začne v roce 2027, provoz by měla omezit na devět měsíců

25.12.: V Knínicích na Jihlavsku a v Třebíči vzplály v podvečer na Boží hod rodinné domy

25.12.: Přiopilý řidič Mercedesu skončil v řece

25.12.: Kostel svatého Marka v Mostištích bude o novoročních svátcích otevřen pro veřejnost

25.12.: Během Štědrého dne způsobily požáry na Vysočině škodu téměř milion korun, jeden člověk utrpěl zranění

23.12.: Řidič Land Roveru se po dálnici na Vysočině řítil rychlostí 193 kilometrů v hodině, přišel o řidičskžý průkaz

23.12.: V Dukovanech na Štědrý den plánovaně odstaví čtvrtý výrobní blok

Publicistika:

H umoresky Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence (nejen) z jihlavského Bedřichova, Dřevěných Mlýnů a okolí:
Příběh dušičkový…

Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

Příběh ztraceného kocourka Mňouka…

Jak jsem kdysi rozebíral a vzápětí postavil – kremační pec!

Důstojník socialistické armády zůstane důstojníkem – i kdyby byl třebas ministrem!

O studentské lásce, o tajném biskupovi a i o tom, jak jsem se stal vlastně novinářem

Závod míru, aneb jak jsem kdysi v továrně zachránil negramotného mistra.

Doutník od papeže, aneb děda výtržníkem…

Iglau.cz: Publicistika, historie, zajímavosti

Sháníte marně homeopatika? V našem eshopu XIV. svatých Pomocníků máme vše!

Osm set let Pelhřimova je oslava nás všech, říká místostarosta Karel Kratochvíl
Sdílet článek
Přijedou Lucie Bílá či Marek Eben, uskuteční se přednášky o historii města, koncerty či sportovní akce. Pelhřimov se chystá na oslavy svých osmistých narozenin. O skladbě programu, který bude rozprostřen do celého roku a vyvrcholí o víkendu v polovině září, povídal místostarosta Karel Kratochvíl.
image-1
V úvodu našeho povídání využiji toho, že jste vystudovaný historik. Co víme o roku 1225, který by měl být datem založení našeho města?

Víme, že v tomto roce putoval do Říma biskup Pelhřimov z Varteberka a právě k tomu se váže pověst o vzniku města. V tomto roce se tu opravdu mohl zastavit. Bylo by to možné, putoval z Prahy na jih, mohl tedy procházet zemskou stezkou a zastavit se u brodu přes říčku Bělou, kde bylo místo sjízdné pro vozy. Zároveň je pravděpodobné, že v těchto místech mohl narazit na nějaké osídlení, což bylo u brodů v té době běžnou věcí. Nemyslím si, že by to tehdy bylo tak kouzelné, jak vypráví pověst, že by odpočinul na místě, které se mu tak zalíbilo, že na něm nechal založit město. To už je asi dost přibarvená představa. Přesto návštěva této osobnosti mohla život tehdejších obyvatel ovlivnit do té míry, že po něm pojmenovali nejprve osadu, ze které se postupem let stalo město.

Používáte slova pravděpodobně, možná, asi. Přesný termín založení města je takříkajíc v informační mlze. Je to i důvod k tomu, aby se oslavy založení města konaly celý rok a nebyl jim vyhražený jeden konkrétní termín?

To úplně ne. Spíše jde o to, že oslavy jsme naplánovali jako mnohovrstevnaté a netýkají se jen kulturního programu, ale i dalších typů připomenutí. Je tak nemožné, aby se směstnaly do jednoho víkendu. Z mého pohledu by to byla velká škoda, rádi bychom nabídli zajímavý program po celý rok. Před několika měsíci jsme i prostřednictvím Pelhřimovských novin zveřejnili výzvu pro spolky, skupiny či sportovní kluby, aby do programu oslav přispěly svými akcemi.

Jaká byla odezva z jejich strany?

Musím přiznat, že velký zájem nebyl. Ozvali se pelhřimovští dobrovolní hasiči a několik sportovních klubů, ale mohl bych je spočítat na prstech jedné ruky. Zatím to nijak masivní nebylo, což je trošku škoda. Město chystá poměrně robustní program, ale nemůže vymýšlet akce za sportovní kluby nebo spolky, protože do jejich možností nevidíme. V tomto směru by se nám hodila spolupráce.

Termín pro zapojení spolků do oslav už vypršel. Vy jste ale použil slovo zatím. Znamená to, že pokud někdo přijde s nějakým zajímavým nápadem, jste ochotni se o něm ještě bavit a vzít ho takříkajíc pod hlavičku oslav?

Rozhodně je to možné a vítané. Pokud mě někdo osloví, určitě ho neodmítnu a rád si s ním na toto téma popovídám.

Už jste to zmínil, hlavní část oslav se bude dít především po linii samotného města. Hlavní část oslav se uskuteční 12. až 14. září. Jaký nás o tomto prodlouženém víkendu čeká program?

Je správně řečeno prodloužený víkend. Oslavy začnou už v pátek, kdy chystáme program na Masarykově náměstí. Počítá se s živou hudbou a nějakou formou gastroakce. Tímto programem chceme zaujmout především mladé. Sobota už nabídne program pro všechny generace. V hlavní roli bude Pelhřimov jako takový. Jeho historie a také jeho budoucnost. Na podiu se budou diskutovat některé okamžiky z historie města, které budou okomentovány, mnohdy uvedeny na pravou míru. Dojde i na videomaping. V hudební rovině zmíním vystoupení Posádkové hudby Armády České republiky, kterou doprovodí Dasha a Jan Smigmator, těšit se můžeme na koncert Lucie Bílé. V závěru programu, který bude moderovat Marek Eben, vystoupí Jazz Pilgrim. Neděle pak nabídne slavnostní bohoslužbu a vystoupení Božejáků a Záboje.

V programu rezonují hlavně dvě jména. Lucie Bílá v Pelhřimově vystoupila formou recitálu relativně nedávno, ale Marek Eben tu nebyl už opravdu dlouho. Jedná se o jednoho z nejvytěžovanějších českých moderátorů. Bylo těžké ho na akci do Pelhřimova získat?

Myslím si, že právě on bude hlavním lákadlem díky jeho oblíbenosti, uhlazenosti a zároveň inteligentnímu humoru. Že přijal moderování akce, bylo hlavně důsledkem toho, že se mu líbil program, náš záměr ohledně scénáře. Bylo pro něj důležité, že jeho obsahem bude i historie, ke které má silný vztah. Určitě si někteří z nás vzpomenou na to, že několik let moderoval pořad O poklad Anežky České. V něm už tvořil moderátorský pár s Terezou Kostkovou, aby se nyní sešli na televizní obrazovce v rámci StarDance.

Teď jsme zmínili „těžké váhy“ na poli kultury. Vystoupí ale i kapely z Pelhřimova a blízkého okolí. Je pro vás důležité toto propojení?

Je to velmi důležité. Pelhřimov netvoří Lucie Bílá a netvoří ho ani Marek Eben. Pelhřimov tvoří lidé, kteří tu bydlí. Osm set let města je oslava nás všech. Všech obyvatel města, kteří tu žijí a tvoří. Spousta z nich druhým něco dává a právě je bychom měli a chtěli zviditelnit.

Ze sobotního programu mě zaujal videomaping. To je slovo, které jsem slyšel poprvé a možná ani řada čtenářů neví, co si pod ním má představit. O jaký typ show se jedná?

Jedná se laserovou projekci na velkou plochu, v našem případě k ní využijeme domy na západní straně Masarykova náměstí. Vůbec nevadí, že se jedná o členitou plochu, že tam jsou okna, dveře či římsy, protože ty jsou zakomponovány do samotného programu projekce. Můžeme se těšit na netradiční výlet do historie, který nám ukáže proměny města od třináctého století do současnosti.

Hlavními herci tak budou budovy?

Především, ale můžeme se těšit i na osobnosti z historie. Jen se trošku obávám, že barevně bude místy převažovat červená se žlutou, protože tvůrci programu si samozřejmě nenechají ujít několik obrovských požárů, které Pelhřimov v jeho historii postihly.

Součástí celoročních oslav budou i přednášky o historii Pelhřimova. Je k dispozici už jejich nástin, případně řekněte, na kterou z nich se těšíte nejvíce?

Chceme uspořádat čtyři přednášky. Naším cílem je být v tomto směru netradiční. Není to proto, že bychom si nevážili našich oblíbených přednášejících, ale chceme dostat trochu jiný úhel pohledu. Proto jsme oslovili erudované osobnosti, které mají co k pelhřimovské historii říci, ale zároveň tady nežijí. Osobně se nejvíce těším na přednášku o nejstarší pelhřimovské archeologii.

Zmínili jsme historii, musíme tedy zmínit přítomnost. Tou je říjnový veletrh místních firem Pelhřimovské Expo. Co si pod touto akcí, která se uskuteční v kulturním domě Máj, máme představit? Firmy představí svou výrobu, výrobky, vize?

V podstatě jste to všechno vyjmenoval. Už jen trochu doplním hlavní ideu, proč tuto akci pořádáme. Jsem toho názoru, že řada obyvatel Pelhřimova toho o těchto firmách mnoho neví. Možná ani netuší, že tu jsou. Nebo je znají a neví, čím přesně se zabývají. Myslím si, že akce je může představit, zviditelnit a třeba jim pomoci získat nové zaměstnance nebo podnítit mladé ke studiu daného oboru.

Značná část oslav se odehraje na Masarykově náměstí. Určitě o tom budeme v brzké době psát více, ale mělo by právě v příštím roce projít určitou proměnou. Naťuknete nám ji trochu?

Proměna náměstí je pěkná idea kolegy místostarosty Zdeňka Jaroše, s níž jsme souznili. Jejími hlavními body jsou snaha oživit ho, vrátit do těchto prostor lidi a zlepšit jeho pobytovou funkci. Měla by na něm vzniknout odpočinková zóna se vzrostlými stromy ve velkých květináčích, pod nimiž hlavně v létě naleznou lidé stín. Zároveň je naším cílem mít na náměstí postavené stabilní podium, které umožní konání některých menších akcí. V neposlední řadě plánujeme před Íčkem vybudování posezení a upravit dopravní režim na náměstí.
- va -
Sdílet článek na Facebooku

Dnes je čtvrtek 2. leden
(20. prosinec kalendáře iuliánského)
• 2025 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa
† Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 2. 1.:
Nejsvětějšího Jména Ježíš
‡ Svátek dle pravoslavného kalendaria na 20. 12. (2. 1.):
Svt.mč. Ignatij Bohonosec; zesnutí spr. Jana Kronštadtského
14. říjen 2018Glosa
(Leo Švančara)
Poslední exemplář našeho vyhynulého druhu...
Za našich starých krásných hektických časů, v nichž jsme začínali po revoluci nadšeně budovat novou českou mediální scénu, byly pohonnými hmotami ve všech redakcích jednak hustá mlha cigaretového, dýmkového a doutníkového kouře - a jednak všudypřítomná vůně normálního kafe s lógrem. Žádné kávovary: Všude jen rozžhavené vařiče, na nichž jsem současně pálil zrnka kadidla...
Pokračování . . .


  Nejnovější:


Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:

(na leosvancara.cz)

Z Jihlavy a okolí:

Jihlava - kultura, zábava:

Jihlava - ostatní:

Jihlava, zajímavosti: