Výpočet vašich osobních homeopatik podle data narození:
Unikátní script na Leosvancara.cz vám odtud z Regionalistu online spočítá vaše konstelace, vyhledá k nim statisticky nejčastější MOŽNÉ zdravotní potíže a současně vám vybere vaše osobní homeopatika!
Vydáno 2.11.2009
Dříve nečas, dnes extrémní kalamita
Zavřít foto...
Dříve nečas, dnes extrémní kalamita
Rád listuji ve starých kronikách. Rád si přečítám příběhy a údálosti né nepodobné těm současným. Tak kupříkladu listuji obecní kronikou Vyskytné nad Jihlavou a, chtě nechtě, zpozorním. A nedivte se. A nebo se divte. Kronikář August Siegl před 80 lety poznamenal:
Rok 1927:
10. ledna - Silný déšť.
11.-13. ledna povodně, Rantířovská silnice pod vodou.
12. května - Silná jinovatka. Všechno pomrzlo. Květy stromů, ječmen, mák, jetel a další.
13. května - Sněhová vánice.
2. června - Krupobití o půl šesté večer. Místy padaly kroupy velikosti menšího slepičího vejce. Bouře zuřila až do pozdních večerních hodin.
13. července - Průtrž mračen u Jiřína. Údolí zaplavena.
14. července - Odpoledne byla bouře se silným lijákem.
19.-22. prosince - Velké mrazy jaké už dlouho nebyly.
Rok 1928:
7. ledna - Byla velká bouře, která způsobila značné škody na střechách a v lesích.
9. ledna - Velká voda následkem trvajícího tání. V řece Jihlavě jdou velké ledy.
21.-22. března - Velká sněhová bouře.
17.-18. dubna - Velké sněžení s bouří. Silnice a cesty zaváty.
9.-12. května - Chladno a sněhová vánice.
26.-27. května - Silné deště s povodněmi. Rantířovská silnice pod vodou.
Rok 1929:
Ve druhém lednovém týdnu velké mrazy, až -26 st.C
2. února - Protržení hráze mlýnského rybníku, přerušení dodávky elektrického proudu ze Sieglova mlýnu ve Vyskytné.
3. února - Znovu silné mrazy, až -38 st.C
11. února - Nejstudenější den celé zimy, kolem -40 st.C. Všeobecný nedostatek uhlí, ve školách zimní prázdniny. Ve starých stromech jsou trhliny od mrazu a musejí být poraženy. Dne 18. února byla poražena stará lípa před domem ve Vyskytné čp.32.
20. února - Poražena stoletá lípa před vjezdem do Sieglova mlýnu, měla velké trhliny od mrazu.
Rok 1930:
Vlastní zima se sněhem a mrazy začala kolem Nového roku. Sněhová pokrývka až 3/4 metru, místy naváto až 4 m. Rovněž síla ledu na rybnících byla až 80 cm, někde i více. V Jihlavě v době mezi 28.12.1929 až 8. březnem 1930 nevystoupila teplota nad nulu. Všude byl nedostatek vody, potoky a prameny, ano nezřídka i domácí studny promrzly až na dno. Automobilový provoz byl téměř celou zimu nemožný. Vodovodní potrubí bylo na mnoha místech roztrháno.
25. července - Krupobití. Většina krup měla velikost vlašských ořechů. Pod okapy byly navršeny celé valy ledu. Všechna úroda zpustošena, roztlučena. Kůra stromů otlučena. Na jednom střešním šindelu jsem napočítal 72 nárazů krup. Největší škody byly v celém pásu podél řeky Jihlavy.
26. října - Sněhová metelice, nepřetržitě celou noc a celý den.
27. října - Zlá bouře se sněhem. Nepřehledné škody v lesích. Ve vyšších polohách ve vzrostlých porostech téměř vše poválené. Přímo katastrofálně. Večer sníh a děšť.
30.-31. října - Sníh a záplavy.
23.-24. listopadu - Hrozné bouře. Znovu škody v lesích a na střechách domů.
10.-11. prosince - Velké sněžení, napadlo 20 cm sněhu.
Jak se zdá, ani v minulosti nebývalo roku, kdy by nebyl zaznamenán nějaký ten nečas. V zimě sněžilo a mrzlo, v létě padaly kroupy a lilo jako z konve. Kronikáři si postěžovali na nepřízeň, na hrozné to a jednou jedenkrát na katastrofální ono a nakonec si vyšlápli před dům odházet sníh nebo pozametat popadané šindele.
Současné počasí je docela jiné. Nejčastěji kalamitní nebo extrémní. Stále jen komplikuje život chodcům a automobilům a zemědělcům. Komplikuje veškerou dopravu a vůbec všechno. Nezbývá, než s počasím jednou provždy rázně skoncovat...
Ladislav VILÍMEK