Vydáno 28.9.2011
Svátek svatého Václava...
Zavřít foto...
Svátek svatého Václava...
Stačí letmý pohled do kalendáře. Středa 28. září, Václav, Státní svátek, Den české státnosti. Máme sváteční den. Ranní mlhy se rozutelky a sluníčko nasměle vykouklo mezi mraky. Je neobvykle poklidno. Po silnici středem obce přejíždějí sem a tam auta. Projel i párek cyklistů. Chodec žádný. Na střeše kulturního domu staví zedníci nový komín. Je státní svátek. Svátek sv. Václava. Nevím proč, napadlo mě zalistovat v publikaci Umělecké památky Jihlavy. Byla vydána v roce 1960. To to utíká. Ale pojďme raději listovat. Je přece svátek sv. Václava. Seďme a svěťme. A čtěme a dívejme se. Našel jsem něco, co jsem nečekal. Zmínka o zaniklé kapli sv. Václava v Jihlavě. Píše se v ní:
V terase při chrámu sv.Jakuba dochoval se nepatrný pozůstatek z kaple sv. Václava s dvěma gotickými okny a malým čtyřhranným střílnovitým okénkem. Kaple vznikla z nadace jihlavského měšťana Řídela z r. 1400 a konány v ní bohoslužby pro český lid a městem vydržován český kazatel, k zničení došlo r. 1646 Švédy.
To stojí za malou prohlídku. A co dál? Uvedená publikace nabízí celou řadu obrázků Jihlavy té doby. Exteriéry i interiéry významných památek. Můžeme si prohlédnout silně zlacenou barokní plastiku sv. Václava stojící v mariánské kapli v kostele sv. Jakuba. Můžeme se zahledět do kaple sv. Václava v kostele u minoritů zbudované někdy v osmdesátých letech 14. století. Tamnímu oltáři dominuje vedle zázračného obrazu Panny Marie Pomocné a kopie pražského Jezulátka také socha sv. Václava. Je umístěna na pravé stěně kaple a je dílem jihlavského sochaře Jaroslava Šlezingera. Autor ji daroval kostelu krátce před zatčeníním STB. Stalo se tak po jednom večerním požehnání, po uzavření kostela. Aktu jsem byl tehdy osobně přítomen a jako kluk, ministrant, jsem jej velmi citlivě prožíval. Nemohu nezmínit ani několik pohledů fotografa do Palackého ulice. V přízemí domu č.5 dva obchody se zanedbanými a papíry polepenými výlohami, nemluvě o omšelé a rozpadající se fasádě. Nejinak tomu bylo i v sousedních domech. S úsměvem hledím na reklamní ceduli hlásající HRAČKY a Provaznictví. dnes je zde prosperující non stop herna, jak také jinak. Nebo umudlané výlohy v ulici Matky Boží či na náměstí v domě č. 35 nebo v domě č. 31, kde vedle renesanční fasády trčena výloha Šicích strojů s jedním zaprášeným plakátem. Ale jedno se mi na tom všem omšelém a nevlídném přece jenom líbilo, všude bydleli lidé. V průvanu vlály záclony a před domy besedovali či postávali staří i mladí. Dnes většina těchto míst září novotou a přehršlí reklam, ale v útrobách hekají kanceláře a banky a kvílí hrací automaty.
Ale pojďme raději na zdravý vzduch. Je svátek sv. Václava. A kde můžeme tohoto patrona naší země ještě zastihnout. Tak třeba při návštěvě kapličky na návsi v Bílém Kameni. Je tam vymalován neznámým malířem při levé straně ilusivního barokního oltáře. S praporcem a se lvem. S českým lvem. To se hned pozná. Leží světci tiše u nohou. Je na ně na oba krásný pohled. A nebo navštivte kapli sv.Jana Nepomuckého v Plandrech. Na tamní Noseckého nástropní malbě objevíme snad všechny naše české zemské patrony včetně sv. Václava. V té knížecí čapce ho nemůžete přehlédnout. A to bude pro dnešní sváteční den všechno.
Venku stále ještě svítí podzimní sluníčko a zedníci čile pracují na komíně kulturního domu. Inu, svátek je svátek. Každý jej světíme jinou prací. Nebo i nic neděláním.
Ladislav VILÍMEK